امروز شنبه ۴ اسفند ماه ۱۳۹۷ برابر است با 2019/02/23

تقویت حافظه با استفاده از تحریکات الکتریکی


شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ ۱۶۰ views
دسته: اخبار

تقویت حافظه با استفاده از تحریکات الکتریکی

دانشمندان به روشی دست یافته‌اند که با استفاده از آن با اجرای تحریکات الکتریکی در طی خواب عملکرد حافظه‌ی افراد بهبود پیدا می‌کند.

چرا ما می‌خوابیم؟ اولین پاسخ به پرسش بالا می‌تواند اینگونه باشد، چون در طی خواب مغز ما به پردازش و دسته بندی و مرتب کردن داده‌هایی که در طول روز آموختیم می‌پردازد و موارد لازم را ذخیره سازی می‌کند. اما زمانی که افراد به بیماری‌هایی همچون آلزایمر، اوتیسم یا اسکیزوفرنی دچار می‌شوند این روند ممکن است دچار اختلال شدید شود. اخیرا دانشمندان در دانشگاه کارولینای شمالی دریافته‌اند که برای کمک به این افراد می‌بایست در طی خواب حافظه‌ی آن‌ها را به نوعی با جریان الکتریکی تقویت کرد!

در طی خواب میزان و نوع فعالیت الکتریکی مغز ما به شکل متغیر و مداومی تغییر می‌کند و امواج ثبت شده از آن که به دوک‌های خواب معروف هستند به اعتقاد برخی با پدیده‌ی ضبط حافظه مرتبط هستند. البته اینکه این‌ها محصول فرایند ثبت حافظه هستند یا یکی از عوامل آن هنوز روشن نیست.

پژوهشگران برای روشن تر شدن نحوه‌ی کارکرد مغز در خواب، از ۱۶ شرکت کننده‌ی مرد سالم درخواست کردند تا برای دو شب تحت نظارت خواب قرار بگیرند. هر شب پیش از به خواب رفتن این افراد دو نوع تمرین حافظه‌ای را به انجام می‌رساندند. در یکی از این تمرین‌ها لغات می‌بایست به هم مربوط می‌شدند در حالی که در تمرین دیگر فرد می‌بایست دنباله‌ی مشخصی را با انگشت می‌زد. در صبح روز بعد، آن‌ها می‌بایست این تمرین را بر اساس آنچه که پیشتر انجام داده بودند تکرار می‌کردند.

در شب نخست، الکترودهای قرار گرفته بر روی جمجمه‌ی افراد الگوی دوک‌های خواب افراد را دریافت کرده و سپس به روشی موسوم به tACS تحریکات الکتریکی تقویت شده‌ای متناسب با دوک‌های خواب ضبط شده را بر روی مغز فرد اجرا می‌کرد. در شب دوم بر خلاف شب اول تحریکات الکتریکی ایجاد شده به شکلی تصادفی و بدون توجه به الگوی خواب فرد صورت می‌گرفتند و به نوعی مشابه دارونما عمل می‌کردند.

صبح روز بعد از هر یک از شب‌ها افراد تحت آزمون قرار می‌گرفتند و آنچه واضخح است این بود که افرادی که تحت تحریکات الکتریکی همگام شده با دوک‌های خواب قرار گرفته بودند از عملکرد بهتری برخوردار بودند. این نتایج نشان می‌دادند که تحریکات الکتریکی مناسب می‌تواند در شکل گیری خاطرات و حافظه‌ی افراد در طی خواب تاثیر گذار باشد.

با توجه به اینکه پیشتر از این نشان داده شده بود که دوک‌های خواب و حافظه در بیماری‌های مغزی همچون آلزایمر یا اسکیزوفرنی تحت تاثیر قرار می‌گیرند، چنین یافته‌ای می‌تواند کمک موثری در یافتن روش‌های درمانی جدیدی برای بهبود قابلیت‌های شناختی یا درمان مشکلات حافظه‌ای به شمار آید.

هم اکنون این گروه در پی انجام مطالعه‌ای دیگر بر روی افراد دارای مشکلات در دوک‌های خواب است تا به یافته‌های بیشتری در این خصوص دست یابد. نظر شما در مورد این روش چیست؟ آیا حاضرید هر شب با انبوهی از سیم‌ها و الکترودها به خواب بروید و فردا از عملکرد بهتری در امتحان درسی یا محل کار خود برخوردار باشید؟

 

راهنمای نصب

سیستم مورد نیاز

راهنمای دانلود

جهت دانلود ابتدا روي لينک مربوطه در پايين مطالب کليک کنيد و سپس منتظر بمانيد تا دانلود آغاز شود، در صورتي که از نرم افزار هاي مديريت دانلود استفاده نمي کنيد به شما پيشنهاد مي کنيم که جهت تسريع در دريافت اطلاعات و مديريت کامل مطالب در حال دانلود حتما از نرم افزار هاي مديريت دانلود بخصوص نرم افزار قدرتمند IDM استفاده نمائيد.
کلمه رمز جهت بازگشايي کليه فايل هاي فشرده www.digidownload.irمي باشد. تمامي حروف را مي بايست به صورت کوچک تايپ کنيد و در هنگام تايپ به وضعيت فارسي يا انگليسي بودن کيبورد خود نيز توجه داشته باشيد همچنين بهتر است کلمه رمز را تايپ کنيد و از Copy Paste آن خود داري نماييد. اطلاعات قرار داده شده براي دانلود به منظور کاهش حجم و دريافت سريعتر فشرده سازي شده اند، براي خارج سازي فايل ها از حالت فشرده مي توانيد از نرم افزار Winrar و يا مشابه آن استفاده نمائيد. فايل هايي که پس از خارج شدن از حالت فشرده به فرمتiso هستند مي بايستي ابتدا با استفاده از نرم افزار Nero بر روي سي دي يا دي وي دي رايت شوند و سپس مورد استفاده قرار گيرند. فايل هاي کرک و Keygen ها به دليل ماهيت عملکرد شان در هنگام استفاده ممکن است توسط آنتي ويروس ها به عنوان فايل خطرناک شناسايي شوند در اين گونه مواقع به صورت موقت آنتي ويروس خود را غير فعال کنيد.
در صورتي که لينک هاي مطالب دچار مشکل شده باشند مي توانيد از طريق گزارش خرابي نسبت به پيگري آن اقدام نمائيد تا در اسرع وقت لينک ها توسط ما تصحيح شوند.
براي دريافت راهنمايي در مورد مطالب مي توانيد در بخش نظرات سايت مشکل خود را مطرح نماييد تا شما را راهنمايي کنيم.

گزارش خرابی


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function split() in /home/digidow2/public_html/wp-content/plugins/wp-reportpost/main.php:216 Stack trace: #0 /home/digidow2/public_html/wp-content/plugins/wp-reportpost/main.php(202): wprp_report_form('') #1 /home/digidow2/public_html/wp-content/themes/digidownload/single.php(610): wprp(true) #2 /home/digidow2/public_html/wp-includes/template-loader.php(74): include('/home/digidow2/...') #3 /home/digidow2/public_html/wp-blog-header.php(19): require_once('/home/digidow2/...') #4 /home/digidow2/public_html/index.php(17): require('/home/digidow2/...') #5 {main} thrown in /home/digidow2/public_html/wp-content/plugins/wp-reportpost/main.php on line 216